English

Indeksi   Pėrshtypje   Na kontaktoni   Mospranim  

Kėndi informativ Gjykata pėr Krime tė Rėnda Sistemi i drejtėsisė Programi i TransparencesLidhje me rėndėsi

Ēėshtjet penale

  • Nė vazhdim vijon njė informacion pėrshkrues qė shpjegon se ēfarė ndodh kur njė person akuzohet se ka kryer njė vepėr penale. ... Mė shumė

 

Parimi pėr njė gjykim tė drejtė
  • Simboli i drejtėsisė, Zonja e Drejtėsisė me sy tė lidhur duke mbajtur njė peshore, tregon se tė gjithė janė tė barabartė pėrpara ligjit dhe se tė bėrit drejtėsi do tė thotė tė vendosėsh nė peshore interesat e kundėrt. ... Mė shumė

Gjykimet publike
  • Njė element tjetėr thelbėsor i tė drejtės pėr njė gjykim tė drejtė ėshtė zhvillimi i seancave gjyqėsore publike. ... Mė shumė

Faqja kryesore
|

Mirėsevini nė Gjykatėn e Shkallės sė Parė pėr Krime tė Rėnda


 

Gjykata e Shkallės sė Parė pėr Krime tė Rėnda filloi veprimtarinė e saj nė janar tė vitit 2004. Arsyet e krijimit tė kėsaj gjykate ishin rritja e efektivitetit nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe krimeve tė rėnda, si dhe pėrmirėsimi i gjykimit tė kėtyre ēėshtjeve penale.Gjykata e Shkallės sė Parė pėr Krime tė Rėnda ka nė kompetencėn e saj tokėsore tė gjithė territorin e Republikės sė Shqipėrisė dhe si qendėr tė ushtrimit tė veprimtarisė sė saj Tiranėn. Objekt i punės sė kėsaj gjykate janė veprat penale tė parashikuara nga nenet e mėposhtme duke pėrfshirė edhe rastet kur ato janė kryer nga subjekte qė janė nė ... Mė shumė

 

 

 
Rregullore

RREGULLORE "PĖR MARRĖDHĖNIEN E GJYKATĖS ME PUBLIKUN"


mė shumė
 
Njoftime

NJOFTIM PĖR SHTYP
Me Vendimin Nr. 286, datė 18.12.2019 "Pėr fillimin e funksionimit tė Gjykatave tė Posaēme pėr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar" tė Kėshillit tė Lartė Gjyqėsor, ėshtė vendosur fillimi i funksionimit tė Gjykatave tė Posaēme pėr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar mė datė 19.12.2019.

NJOFTIM PĖR SHPALLJE KONKURRIMI PĖR VEND TĖ LIRĖ PUNE
Pėr 1 (njė) vend, nė pozicionin Specialist nė Sektorin e Shėrbimeve Mbėshtetėse (S SH M), pranė Gjykatės sė Shkallės sė Parė pėr Krime tė Rėnda, Tiranė

Njoftimpėr shpallje konkurrimi pėr vend tė lirė pune
- Pėr 1 (njė) vend, nė pozicionin Sekretare gjyqėsore provizore, deri nė datėn 01.05.2020 - Pėr 1 (njė) vend, nė pozicionin Sekretare gjyqėsore me kohė tė pjesshme (4 orėshe), pėr njė periudhė kohore, deri nė datėn 31.12.2019.

mė shumė

 


Komentari Elektronik


Fjala hyrėse

 

 

 

Lufta kundėr krimit tė rėndė e atij tė organizuar, perben tashmė njė fazė tė rėndėsishme tė zhvillimit shoqėror tė shoqėrisė shqiptare e sistemit tė drejtėsisė ne veēanti.

 

Nė kėtė kontekst, viti 2004 solli njė ndryshim tė rėndėsishėm nė sistemin tonė gjyqėsor, krijimin dhe funksionimin e njė hallke tė re brėnda kėtij sistemi siē ėshtė Gjykata pėr Krime tė Rėnda.

 

Qė prej vitit 2004, Gjykata e Shkallės sė Parė pėr Krime tė Rėnda zhvillon veprimtarinė e saj , sipas ligjit nr. 9110 dt.24.07.2003 "Pėr organizimin dhe funksionimin e Gjykatave pėr Krimet e Rėnda"... Mė shumė

 
 

Gjykatat nė Shqipėri

 

 

Sistemi gjyqėsor nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė ndėrtuar me tre nivele me detyra, funksione dhe organizime tė pėrcaktuara qartė. Klikoni kėtu pėr mė shumė hollėsi dhe kėtu pėr tė parė skemėn e kėtij sistemi.

 
 

Oraret e Gjyqeve

Klikoni kėtu pėr tė parė oraret e seancave gjyqėsore.